Szkolenia BHP dla firm sprzątających. Dowiedz się jakie zasady bezpieczeństwa i higieny stosować, aby pracownik uniknął nieszczęśliwych wypadków.

Z roku na rok przybywa na polskim rynku firm sprzątających. Śmiało można powiedzieć, że to jedna z najszybciej rozwijających się branż. Coraz szerszy jest też zakres świadczonych usług zarówno dla osób prywatnych, małych firm jak też dużych przedsiębiorstw. Zarówno cenniki jak i oferta poszczególnych firm znacznie się od siebie różnią. Jedne specjalizują się w sprzątaniu lokali gastronomicznych, inne powierzchni biurowych, a jeszcze inne proponują wykonanie takich prac jak alpinizm przemysłowy lub mycie elewacji.
Jak powszechnie wiadomo przestrzeganie zasad BHP jest ważne w każdej firmie, niezależnie od specyfiki działania. To dzięki nim można znacznie zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Na nie szczególnie narażeni są pracownicy firm, którzy pracują używając maszyn, sprzętu i różnych środków chemicznych, często szkodliwych dla zdrowia. Dotyczy to m.in. firm sprzątających, w których prawdopodobieństwo niefortunnego zdarzenia jest stosunkowo duże. Jak zatem wygląda bezpieczeństwo i higiena pracy w przypadku firm sprzątających? Na jakie ryzyko narażeni są pracownicy?

Z jakim ryzykiem wiąże się praca osoby sprzątającej


Sprzątanie to jedynie z pozoru mało wymagająca praca. Należy wykonywać ją nie tylko dokładnie i starannie, ale też ostrożnie przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety wiele osób bagatelizuje sprawę narażając się na poważne konsekwencje. Dotyczy to zarówno pracowników jak i pracodawców, którzy pomijają szkolenia BHP. Należy jednak pamiętać, że w razie wypadku przy pracy wykonywanej bez odpowiednich kursów, poza przykrym zdarzeniem, powstanie mnóstwo prawnych i formalnych problemów.
Rozważając zatrudnienie pracownika w firmie sprzątającej warto najpierw przyjrzeć się ewentualnym niebezpieczeństwom, na jakie może być narażony. Są to najczęściej:

* praca na śliskich, mokrych powierzchniach, które zwiększają ryzyko poślizgnięcia i upadku,
* praca z gorącymi sprzętami i przedmiotami, z którymi kontakt grozi poważnym poparzeniem, np. kuchnie w lokalach gastronomicznych,
* praca w miejscach o skrajnie niskiej temperaturze mogącej powodować odmrożenia, np. chłodnie,
* praca w miejscach, w których występuje ryzyko porażenia prądem lub innych urazów fizycznych, np. place budów,
* prace w miejscach zatłoczonych i ruchliwych, gdzie istnieje możliwość potrącenia, przewrócenia, a nawet staranowania, np. imprezy masowe,
* mycie okien na wysokościach, gdzie upadek może skończyć się tragicznie,
* używanie substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia.

Są to oczywiście tylko niektóre z ewentualnych zagrożeń. Można jednak ich uniknąć, jeśli przeprowadzi się odpowiednie przeszkolenie BHP pracowników i wdroży zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenia BHP dla firm sprzątających, sprzęt i odzież robocza

Każda osoba zatrudniona w firmie sprzątającej musi koniecznie odbyć szkolenie BHP wstępne i szkolenie BHP okresowe, nawet jeśli zostały one przeprowadzone w poprzednim miejscu pracy. Niezależnie od tego w jakiej formie zostanie przeprowadzony kurs BHP (szkolenie BHP online, szkolenie BHP e-lerning, szkolenia BHP stacjonarne), kończy się on egzaminem i wydaniem stosownego dokumentu. Jest to swoistego rodzaju przepustka do bezpiecznego wykonywania obowiązków służbowych.
W przypadku firmy sprzątającej, oprócz przeprowadzenia szkolenia BHP, pracodawca powinien wyposażyć pracownika w strój roboczy, a także we wszystko czego będzie potrzebował do wykonywania powierzonych zadań. Najczęściej są to różnego rodzaju sprzęty i narzędzia, a także odpowiednie środki czyszczące.
Z racji tego, że w firmach sprzątających używa się rozmaitych maszyn i specjalistycznych urządzeń bardzo istotne jest przeszkolenie pracownika z ich obsługi. Do każdego sprzętu należy podejść indywidualnie, gdyż ich specyfika jest różna. Maszyny do mycia podłóg, parownice, szorowarki, odkurzacze przemysłowe czy też maszyny piorące wymagają szczegółowego zapoznania się z ich instrukcjami oraz funkcjami. Pozwala to na ich bezpieczne używanie i efektywną pracę.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest miejsce świadczenia usługi. Jego charakter należy uwzględnić już na samym początku planując pracę, tak aby zachować wszelkie środki ostrożności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w pomieszczeniu nie ma nieprawidłowości technicznych, ze szczególnych uwzględnieniem prądu i urządzeń elektrycznych. Szkolenia BHP dla firm sprzątających mówią też o tym jakich materiałów ochronnych należy używać podczas pracy. Mogą to być m.in. okulary ochronne, rękawice ochronne, rękawice elektroizolacyjne czy maski przeciwpyłowe. Przeprowadzenie szkolenia BHP dla pracowników firmy sprzątającej uwrażliwi ich również na kolejną ważną kwestię, czyli stan techniczny używanych sprzętów. Przed przystąpieniem do pracy, każdy pracownik powinien sprawdzić rzeczy, których będzie używał, np. drabinę i urządzenie mechaniczne.

Każdy pracownik firmy sprzątającej powinien bezwzględnie dostosować się do warunków panujących w miejscach, które sprząta. Musi też umieć obsługiwać urządzenia i maszyny. Tylko wtedy praca może odbywać się w komfortowy i bezpieczny sposób. Żeby można było tego oczekiwać, należy przeprowadzić szkolenia BHP dla pracowników firmy sprzątającej.